answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
2 years ago
10

Gordon​ Miller's job shop has four work​ areas, A,​ B, C, and D. Distances in feet between centers of the work areas​ are: A B C

D A − 5 9 7 B − − 6 8 C − − − 11 D − − − − Workpieces moved per week between work areas​ are: A B C D A − 900 900 500 B − − 500 200 C − − − 600 D − − − − It costs Gordon ​$22 to move 1 work piece 1 foot.What is the weekly total material handling cost of the layout?

Mathematics
1 answer:
andreev551 [17]2 years ago
4 0

Answer: $600,600

Step-by-step explanation:

Total handling cost :

Workpiece moved * cost * distance

Work area A :

-, (5 × 22 × 900), (9 × 22 × 900), (7 × 22 × 500)

-, 99000, 178200, 77000

Work area B:

-, -, (6 × 22 × 500), (8 × 22 × 200)

-, -, 66000, 35200

Work area C:

-, -, -, (11 × 22 × 600)

-,-,-, 145200

Work area D:

-, -, -, -

Total weekly handling cost :

(99000 + 178200 + 77000 + 66000 + 35200 + 145200)

= $600,600

Kindly check attached picture for more explanation

You might be interested in
You work two jobs. You earn $11.90 per hour as a salesperson and $10.50 per hour stocking shelves. Your combined earnings this m
andreev551 [17]
11.90y+10.50x=178.50 is the equation
5 0
2 years ago
A group pre-orders 9 tickets for a sightseeing tour, even though they don't have the money to pay for them yet. Each ticket cost
MissTica
9x$32 + 15 is the total debt. 
which would be $303.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bee flies at 9 feet per second directly to a flowerbed from its hive. The bee stays at the flowerbed for 13 ​minutes, and then
Usimov [2.4K]

Answer: 576 feet

Step-by-step explanation:

You have to do a little subtracting and a little interpreting to get the answer. First you must assume that the bee travels in a straight line. This is math so we can assume this is true, although thousands would disagree.

Second you must assume that because it is loaded with nectar that it travels at a slower rate (not an unreasonable assumption).

Third you have to assume that the distance there is the same distance as coming back. Again this is math. We can make this assumption.

Find the travelling time.

The bee spends 12 minutes hunting down the nectar in the flowerbed. Since it was away from the hive for a total of 16 minutes, the travelling time is

16min - 12min = 4 min

Convert the Minutes to seconds.

1 minute = 60 seconds

4 minutes = 4*60 = 240 seconds.

Find the time each way.

The total time is 240 seconds, but it is not divided evenly.

Let the time there = t

Let the time back = 240 - t

The distances are the same.

r = 6 m/s

r1 = 4 m/s

t1 = t

t2 = 240 - t

dthere = dback

d = rate * time

6 m/s *t = 4 m/s (240 - t)      Remove the brackets on the right.

6 * t = 4*240 - 4t                  Combine the like terms on the right.

6t = 960 - 4t                         Add 4t to both sides

6t + 4t = 960 - 4t + 4t          Combine

10t = 960                              Divide both sides by 10

10t/10 = 960/10                    Do the division

t = 96                                    Time going to the flower bed

Find the distance

d = ?

r = 6 m/s

t = 96 second

d = r*t

d = 6 * 96 = 576 feet Answer

5 0
1 year ago
Which explains why Ramone’s equation has no solution?
kvv77 [185]

The matrices must be the same size

Good luck

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Easy question.
Nimfa-mama [501]

Answer:

Pia

Step-by-step explanation:

The smaller the number of pencils in a bundle the greater the number of  bundles.

For example if the number of pencils each has is 60,

Then the number of bundles for Pia = 60/10 = 6,

and    ...................................................Gauri  = 60/12 = 5,

and   .....................................................Yasmin = 60/20 = 3.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Each month Liz pays $35 to her phone company just to use the phone. Each text she sends costs her an additional $0.05. In March
    8·1 answer
  • Bernita and Derek each plot a number on a number line. The numbers are unique but have the same absolute value. The sum of the a
    11·2 answers
  • How many solutions does the equation −3y + 3y + 4 = 4 have?
    14·2 answers
  • Jonathan has a bag that has 2 red marbles and 3 blue marbles inside of it if you were to pick one marble from the bag without lo
    12·1 answer
  • To cut a lawn, Allan charges a fee of $15 for his equipment and $8.50 per hour spent cutting a lawn. Taylor charges a fee of $12
    9·1 answer
  • Andrew and Ryan spend a total of $44 at a state fair. There is an entrance fee of x dollars per person, and each ride costs $3.5
    12·2 answers
  • Morgan uses 1/4 of her supply of raisins to make trail mix and 3/8 of her supply of raisins to make cookies. If morgan uses 5 po
    7·2 answers
  • Mitchell travels from the US to Canada, where he exchanges 150 US dollars for Canadian dollars. He then spends 20 Canadian dolla
    14·2 answers
  • 2 box plots. The number line goes from 1 to 11. For Jefferson Middle School recycled cans, the whiskers range from 1 to 9.5, and
    7·2 answers
  • Which of the following expressions are equivalent to −5.93+(−8.62)+5.93?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!