m • (g4c - 3)
(1):g4 was replaced by g^4.
Pulling out like terms:
2.1:Pull out like factors:
g4cm - 3m = m • (g4c - 3)
Trying to factor as a Difference of Squares :
2.2:Factoring: g4c - 3
3/5 of 7500 is 4500. That means 4500 chose coke. Now all u need to do is subtract 4500 from 7500 to get the amount of people that chose Pepsi. The answer would be 3000
Complete Question:
The weather forecast for next season calls for a 10% chance of wind, a 20% chance of rain, a 30% chance of clouds, and a 40% chance of sunshine. If there are 90 days in the season,spin the spinner 90 times to simulate the 90-day weather forecast. Which type of weather has the lowest observed frequency?
Answer:
Wind Weather
Step-by-step explanation
From the question above
The sample space(which means the total number of events that we are considering ) = 90 times of spinning which represents the 90 days weather forecast
The chance of wind weather occurring is 10% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 9 days
The chance of rain weather occurring is 20% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 18 days
The chance of cloud weather occurring is 30% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 27 days
The chance of sunshine weather occurring is 40% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 36 days
We see from the above calculation that the weather with the lowest observed frequency is Wind weather
Answer:
The length of each stone is
L = 12/25 = 0.48 ft
Hope this helps!
:)