Answer:
280
Step-by-step explanation:
For example, if Justin Upton gets 155 hits in a season and has 554 at bats, his batting average would be 155/554, or .280. The batting average is usually represented not as a percentage (i.e. 28.0%), but instead as a decimal number with three places after the decimal. A batting average of 1.000 means that the player gets a hit every time he comes to bat, and an average of .000 means the player has no hits.
It should also be noted that not every time a batter comes to the plate counts as an at bat. Plate appearances that do not count as at bats include walks, hit-by-pitches, sacrifices, etc.
The original price is 100% of the price. If the price is marked 60% off, then you pay 40% of the original price.
An item costs x dollars.
With the 60% off discount, it now costs 40% of x, or 0.4x.
Now you apply a 30% discount.
For the second discount, consider the price 0.4x to be the new original price. If the price is now discounted 30%, you will pay 70% of the new original price.
Start with 0.4x.
Now calculate 70% of 0.4x.
70% of 0.4x = 0.70 * 0.4x = 0.28x
After applying the 60% discount and the 30% discount, the item that originally cost x now costs 0.28x. 0.28x is the same as 28% of x. The amount you pay is 28% of the original price.
Answer: 28%
Answer:
Step-by-step explanation:
total sold amount= 1200+1350=2550
profit amount on first radio= 1200-(1200/1.2)=1000
purchase amount of 1st radio= Rs. 1000
total purchased amount= (2550/1.02) = Rs. 2500
purchase amount of second radio= 2500 - 1000 = Rs. 1500
loss % on second radio= ((1500-1350)/1500 ) * 100 = 10%
She will consume 400 calories if she eats 5 cookies.
3 cookies = 240 cal.
In order to solve for 5 cal. you need to find the unit rate first, divide both numbers by 3
3/3 = 1
240/3 = 80
Now we know that 1 cookie = 80 cal.
5 cookies;
80 * 5 = 400 cal.
Answer:
The null hypothesis can't be rejected.
Step-by-step explanation:
Given information:
Null hypothesis:
H₀ : π ≤ 0.70
Alternative hypothesis:
H₁ : π > 0.70
We need to check whether the null hypothesis is rejected or accepted.
If P-value < α, then we reject the null hypothesis H₀.
If P-value ≥ α, then we accept the null hypothesis H₀.
A sample of 100 observations revealed that p = 0.75 at the 0.05 significance level.
Here 0.75>0.05, it means p > α, therefore we can not reject the null hypothesis.