The approximate margin of error is 4%.
Using the formula given and our information, we have:
I think the answer to your question is 11/2
Answer:
The numbers of doors that will have no blemishes will be about 6065 doors
Step-by-step explanation:
Let the number of counts by the worker of each blemishes on the door be (X)
The distribution of blemishes followed the Poisson distribution with parameter
/ door
The probability mass function on of a poisson distribution Is:


The probability that no blemishes occur is :


P(X=0) = 0.6065
Assume the number of paints on the door by q = 10000
Hence; the number of doors that have no blemishes is = qp
=10,000(0.6065)
= 6065
Answer:
(5-5)
Step-by-step explanation:
hope this helped
Answer:
120
Step-by-step explanation:
Replace c in the equation with 41: then we ahve 3(41) - 3, or 123 - 3, or just 120.