Answer:
He generates a random whole number from 1 to 3.
Step-by-step explanation:
Each winner has 3 possibilities, gets cotton candy, gets a shirt, or gets a keychain. We can asign each of this possibiltiies a number, 1 for cotton candy, 2 for the shirt and 3 for a keychain. So, for a simulation, its enough to take one of this whole numbers for each winner.
Answer:
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
Step-by-step explanation:
What is Confidence Interval?
The confidence interval represents an interval that we can guarantee that the target variable will be within this interval for a given confidence level.
The confidence interval is given by

Where
is the mean weight
is the standard deviation
is the critical value from t-table and n is the sample size.
The term
is known as margin of error.
As the sample size is decreased the corresponding margin of error increases which results in wider confidence interval which means smaller precision.
The student who weighted the rock 5 times has a 95% confidence interval of (25.2, 29.1) which is guaranteed to be more wider (less precise) than the other student who weighted the rock 20 times.
We can say with 95% confidence that the true mean weight of the rock is within the interval of (25.2, 29.1).
Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7
Answer:
(120 * 32) + 160,500
Step-by-step explanation:
Brainliest!
Felecia's husband will catch up to her 1 hour 30 minutes after leaving.
Step-by-step explanation:
Step 1; Felecia is traveling at 45 mph, her husband starts 20 minutes after her but travels at a speed of 55 mph. So first we need to calculate how much of a head start Felecia got.
Head start =
× 45 miles an hour = 15 miles.
So Felecia got a head start of 15 miles.
Step 2; Since Felecia and her husband are traveling at different rates, we can determine how much distance there is between them. Since Felecia is traveling at 45 mph and her husband is traveling at 55 mph, their gap in between is closing at a rate of 55 - 45 = 10 miles every hour. So for every hour, the gap between them is closing by 10 miles.
Total gap initially = 15 miles.
The rate at which gap is being closed = 10 miles an hour.
Time to close the gap = 15 / 10 = 1.5 hours.