Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Answer:
C) -2
Step-by-step explanation:
8 + (-2) = 6
Answer:
Step-by-step explanation:
The best option is for the consultant to remove these data points because they are outliers. Unusual data points which are located far from rest of the data points are known as outliers.
We have that
(3√8)/(4√6)
we know that
√8---------> √(2³)-----> 2√2
so
(3√8)/(4√6)=(3*[2√2])/(4√6)---> 6√2/(4√6)
√6=√(2*3)---> √2*√3
6√2/(4√6)=6√2/(4√2*√3)----> 6/(4√3)----> 6/(4√3)*(√3/√3)-----> 6√3/(4*3)----> √3/2
the answer is
√3/2
Answer:
Here is the representation of a histogram. This represents in a continuous distribution the probability frequency of the books that Pedro had read in the summer.
Know that the probability frequency is:
