I'm just gonna say this i don't think they care at all
Answer:
Instructios are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
Hubbard Kennel uses tenant-days as its measure of activity; an animal housed in the kennel for one day is counted as one tenant-day. During January, the kennel budgeted for 2,100 tenant-days, but its actual level of activity was 2,060 tenant-days.
Wages and salaries:
Fixed= $ 2,300
Variable= $ 7.20
Estimated Wages and Salaries= 2,300 + 7.2*2,100= $17,420
Solution:
Assume:
A=0
B=1
C=2
D=3
Formula:
185X - (10X * 2)/60 * 21 * 22 = ?
Cost Savings:
Apartment A = $0.00
Apartment B = $23.00
Apartment C = $46.00
Apartment D = $69.00
According to the time value, Apartment D provides the most savings.
Renting, which is three times less than Apartment A, compensates for 30 minutes each way (or 1 hour per day at $22/hr for 21 days). The rate of net income $405 is $336.
Answer:
equivalent cost per unit $6
Explanation:
under the weighted average method we calcualte the equivalent unit cost by adding both, the beginning WIP inventory and the cost added during the period:
$4,500 + $37,800 = $42,300
Then we divide over the equivalent units:
$42,300 / 7,050 units = $6