Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>
Answer:
A service guarantee is a way to avoid compensating customers for a service failure.
Explanation:
Answer:
The compensation to the fund manager is based on the performance of the pension fund. If the fund performs well and earns significant profit, then the compensation to the mangers should increase.
If it incurs losses, then the argument for capping the compensation of funds managers will gain ground. Note that the manager is being paid according to the pay-for-performance scheme. Thus it is unjustified that his compensation is reduced when there is no significant evidence that his performance was responsible for the poor performance of the fund. The manager has earned over $1.2 million last year. Hence fixing the compensation of managers to $100,000 should be considered only when the fund has under performed drastically. Without such evidence, such capping will only demoralize them and the profitability of the company will fall.
Explanation:
Answer:
4.17 years
Explanation:
For Bond,
Let's take Bond Par Value = $1,000
Coupon Rate = 9%
YTM = 8.5%
Current Yield = Annual Dividend/Current Price
0.0885 = 90/Bond Price
Bond Price = $1,016.95
Calculating Time left to Maturity,
Using TVM Calculation,
T = [FV = 1000, PV = 1016.95, PMT = 90, I = 0.085]
T = 4.17 years
So,
Time left to Maturity = 4.17 years