Answer:
6 2/3 mL
Step-by-step explanation:
Multiply thru by 100 to get:
1000 + 60x = 30*40 + 30x
30x = 200
x = 6 2/3 mL (amt. of 60% solution needed in the mixture)
Answer:
1/9
Step-by-step explanation:
There are three places and three people.
Times them together for the total outcomes:
1/3 x 1/3= 1/9
The maximum occurs when the derivative of the function is equal to zero.

Then evaluate the function for that time to find the maximum population.

Depending on the teacher, the "correct" answer will either be the exact decimal answer or the greatest integer of that value since you cannot have part of a rabbit.
Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
Answer:
option (C) the same
Step-by-step explanation:
In the given question , it is mentioned that the ball of mass 0.2 kilograms is thrown with the velocity of 4 m/s in the horizontal direction
and, the 0.4 kilogram green ball is thrown in the horizontal direction with the velocity of 8 m/s
Here in both the cases no component of velocity in the vertical direction is provided.
Hence, it will be a case of free fall in the vertical direction.
Now,
from Newton's equation of motion, we have
here,
s is the distance
a is the acceleration
t is the time
in the above equation, mass has no role and the value of acceleration i.e acceleration due to gravity and distance of fall in the vertical direction is same.
Hence, the time taken for both the balls will be same.
Hence,
The correct answer is option (C) the same