Emerson, inc, reported that it owns and operates 265 companies worldwide with 23% of its sales coming from europe, 18% from asia, 46% from the United States and 13% from the other parts of the world. Clearly, emerson exemplifies multinational corporation.
Answer:
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Explanation:
Given:
Future value of annuity due = $8,000,000
Rate of interest(r) = 10% = 0.1
Number of year (n) = 4 year
Annual deposit (PMT) = ?
Computation of annual deposit :
\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1+0.1)^4-1}{0.1} ](1+0.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1.1)^4-1}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(0.4641}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [5.1051]\\PMT = 1,567,060.39](https://tex.z-dn.net/?f=Future%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%5C%20due%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%20%5D%281%2Br%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2B0.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281%2B0.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%280.4641%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B5.1051%5D%5C%5CPMT%20%3D%201%2C567%2C060.39)
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Answer:
The issues that arises between the Faraj and Siegel can be discussed by three different groups in resolving the contract agreement.
Note: Kindly find an attached copy of the complete question below.
Explanation:
Solution
In this case between Faraj and Siege'ls building contractors the following issue are discussed by three groups as follows:
(1) The contractor can increase the price of finishing construction based on inflation and the cost of raising materials during inflation prices for the materials increases or goes up and this will affect the customer gradually.
(2) Faraj will not pay the additional amount requested by Siegel because according to the contract the amount she has to pay is $153,000
(3) Issues or problems that might come up during construction is listed below:
- Poor communication
- Not feasible or impractical forecasting
- The unavailability of structure
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22
<u>Calculation of Return on Equity:</u>
Return on Equity can be calculated using the following formula:
Return on Equity = Net Income / Equity
We can calculate net income using the following formula:
Net Income = Sales * Profit Margin = 3650*5% = $182.50
And we can calculate Equity using the following formula:
Equity = Total Assets * (1-Total Debt ratio) = 3350*(1-41%) = $1976.50
Now Finally,
Return on Equity = Net Income / Equity = 182.50 / 1976.50 = 9.23%
Hence the return on equity is <u>9.23%</u>