Explanation:
This is an easy way for a manager to make an effective decision to carry out a capital budget project by analyzing a company's inflows and outflows from a period and determining what is the rate of resources and what are the aggregate risks for realization. investment that brings a positive return consistent with organizational objectives.
Answer:
the recorded value of the new truck is $135,000
Explanation:
The computation of the recorded value of the new truck is given below;
In the case when the transaction has the commercial substance so the recorded value of the new truck would be equivalent to the invoice price or the fair value i.e. $135,000
Hence, the recorded value of the new truck is $135,000
The same would be considered and relevant
And all other values are to be ignored
Answer:
a. -1.25
b. -1.25
Explanation:
Price elasticity is used to measure the change in demand as a result of a change in price.
Formula is;
= % change in Quantity/ % change in Price
a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= -0.5/0.4
= -1.25
b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= 0.5/-0.4
= -1.25
Answer:
$70,000
Explanation:
From the question, it is seen that Bob is the reason for this accident so he is the to bear a cost of treating Andrew based on comparative fault.
He contributed greatly to the accident therefore he is liable to a 70% payment of the $100000 cost of treatment.
100000 *70%
= $70000
Therefore by this law Andre will recover $70000 from him.
Answer:
Option 2 is slightly better.
Explanation:
Giving the following information:
They’ve offered you two different salary arrangements. You can have $85,000 per year for the next two years, or you can have $74,000 per year for the next two years, along with a $20,000 signing bonus today.
To determine which of the options is better, we need to calculate the present value. To do this we will assume an interest rate of 10% per year compounded annually.
PV= FV*(1+i)^n
<u>Option 1:</u>
PV= 85000/1.10 + 85,000/1.10^2= $147,520.66
<u>Option 2</u>:
PV= 20,000 + 74,000/1.10 + 74,000/1.10^2= 148,429.7
Option 2 is slightly better.