First lets write down our starting conditions:
we have 22 gallons and it has 16% of ammonia
16% of 22 gallons is
A = 16/100*22 = 3,52 gallons
Now since only watter is evaporating that means that in second scenario after some watter evaporated there is still 3,52 gallons of ammonia. But now those 3,52 gallons of ammonia represent 24% of total mixture. So now we go other way.
24 % is 3,52 gallons
100% is x gallons
x = 100/24*3,52 = 14.667 gallons
That means that he has to evaporate
22 - 14.6667 = 7,333 gallons of water.
Answer:
Please see attachment
Step-by-step explanation:
Please see attachment
I believe the answer is 3/8. The whole portion of employees, which is translated as 8/8 is deducted by 5/8, which is the population of male employees.
Answer: Hello!
Ok, because the bulbs are wired in series, then if only one fails, all the string fails.
Then we need to see the probability for the 20 bulbs to not fail.
If the probability for each bulb to fail is 0.02, then the complement (or the probability of working fine) is 1 - 0.02 = 0.98
then we have 20 bulbs, and each one has a probability of 0.98 of working alright, then the probability for all them to work alright is the multiplication of this probabilities, this is
= 0.6676
rounded up in the decimal, we have 0.668
then the correct answer is c.
5x + 3y= 8.50
3x + 2y= 5.25
Lydia is the first equation. She bought 5 pounds of apples which is x and bought 3 pounds of bananas which is y. Basically, remember each banana and apple weighs a price per pound. We don't know the price so we just put an x. This is the same for the second equation