If the coin is fair, the probability of a success on each roll is 0.5.
Answer: $7.525
Step-by-step explanation:
A markup is an amount that is added to the cost price of an item in order to get a sell price that is used to make a profit.
Cost price= $3.50
Markup = 115% = 115/100 × 3.50
= 1.15 × 3.50
= 4.025
Selling price= Cost price + Markup
= $3.50 + $4.025
= $7.525
A customer will pay $7.525 for the item.
Lets say that Maggie works 5 hours just the same as Braxton. if we use h(x)=f(x)+g(x) they would make about $100 combined. having to split that Braxton would make less then what he originally. since 9(5)+10= 55 and 6(5)+15=45. but if say Maggie works more then 5 hours then Braxton will be more money then just working alone.
Answer:
50% of 100<75% of 104
50% of 100>75% of 60
Step-by-step explanation:
For the inequality to support the statement, we can use 50% of 100 which is 50
Now we need to find "any other number" that is greater. I'll use 104 since it divides evenly. 75% of 104 is 78, 50<78
Now for the second one, we can use 50% of 100 again which is 50.
This time we need to find another number that is less than. I'll use 60. 75% of 60 is 45. 50>45