Answer:
9 miles
Step-by-step explanation:
3 x 3 = 9 miles per day
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>The distance is:</u>
<u>Return trip will take:</u>
- 480/75 = 6.4 hours = 6 hours and 24 min
Answer:
The probability that more than half of them have Type A blood in the sample of 8 randomly chosen donors is P(X>4)=0.1738.
Step-by-step explanation:
This can be modeled as a binomial random variable with n=8 and p=0.4.
The probability that k individuals in the sample have Type A blood can be calculated as:

Then, we can calculate the probability that more than 8/2=4 have Type A blood as:

Answer:
x = 6 ; Rewritten: 2x-3y-12=0 ; y=-4
Step-by-step explanation:
2x-3 multiply 0=12
x=6 ( that's the function)
Rewritten steps: 2x-3y=12 then move constant to the left by adding its opposite to both sides which gives you 2x-3y-12=12-12. After the sum of two opposites equals 0 which is 2x-3y-12=0
Y Intercept :
2x-3y=12 and to find y intercept, sub x = 0 ; to 2 multiply 0 -3y=12 and then you solve for the equation which is your answer.