answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SSSSS [86.1K]
1 year ago
10

A recipe for a dessert for 6 people requires 120g of sugar. How much sugar would I need for a dessert 9 people?

Mathematics
2 answers:
never [62]1 year ago
4 0
(120/6) = 20 grams of sugar per person.
(9 people times grams of sugar per person.
180 grams of sugar for a recipe serving 9 People.
zzz [600]1 year ago
3 0

Answer:

180g of sugar

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A poll conducted a week before the school election to the student council showed that Janice would win with 63% of the vote. The
k0ka [10]

OPTIONS:

No, because she could receive as low as 14% of the vote.

No, because she could receive as low as 49% of the vote.

Yes, because she could receive as much as 77% of the vote.

Yes, because the poll stated that she will win with 63% of the vote.

Answer:

No, because she could receive as low as 49% of the vote.

Step-by-step explanation:

Given that:

Poll suggestion = 63%

Margin of Error (E) = 14%

This means that; the range or interval in which the vote obtained could fall would be ;

Poll suggestion ± margin of Error

63% ± 14%

Lower bound attainable = (63% - 14%) = 49%

Upper bound attainable = (63% + 14%) = 77%

Since, winning actually requires obtaining atleast half of the votes (that is 50%) ; and suggested poll suggested votes could fall as low as 49% ; then Janice can't be so confident of victory.

8 0
1 year ago
Linda commutes a total of 54 miles to and from work every day. She needs a new car, and good gas mileage is important to her. Sh
Alchen [17]
The answer is 1 gallon.

Miles per gallon(mpg) is computed by dividing the distance traveled by the how many gallons used. So you can derive a formula for how many gallons you would use given the mpg. You will end up with:

gallon =  \frac{miles travelled}{miles per gallon}

The problem asks for how many gallons of gas she will safe in a five-day work work week. So first you need to compute how many miles that would be. 

54 miles/day x 5days =  270 miles

So in a five day work week, she will travel 270 miles.

Now to see how much gas she will save, compute how many gallons she will use up for each car, given the mpg of each and find the difference. 

First model:30 mpg

gallons = \frac{270miles}{30mpg}
gallons = 9g
 
This means that with the first model, she will have used up 9 gallons in a 5-day work week.

Second model: 27 mpg
g = \frac{270mi}{27mi/g}
g = 10g

This means that with the second model, she will have used up 10g in a 5-day work week. 

Now for the last bit. How much will she save? You can get that by getting the difference of how many gallons each car would have used up.

10gallons - 9gallons = 1g

So she would have saved 1 gallon of gas if she buys the first car instead of the second. 
 
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Parallel lines s and t are cut by a transversal r. Parallel lines s and t are cut by transversal r. Clockwise from top left, the
bearhunter [10]

Answer:

The corresponding angles are:

∠ 1 and ∠ 5

∠ 2 and ∠ 6

∠ 3 and ∠ 7

∠ 4 and ∠ 8

Step-by-step explanation:

When two parallel lines are crossed by another line, the angles in matching corners are called corresponding angles and they are equal in measures

∵ Lines s and t are parallel

∴ s // t

∵ Line r intersects lines s and t

∴ Line r is the transversal

∵ Corresponding angles are formed

- Look to the attached figure

∴ ∠ 1 ≅ ∠ 5 ⇒ corresponding angles

∴ ∠ 2 ≅ ∠ 6 ⇒ corresponding angles

∴ ∠ 3 ≅ ∠ 7 ⇒ corresponding angles

∴ ∠ 4 ≅ ∠ 8 ⇒ corresponding angles

The corresponding angles are:

∠ 1 and ∠ 5

∠ 2 and ∠ 6

∠ 3 and ∠ 7

∠ 4 and ∠ 8

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A collection of quarters and nickels contains at least 42 coins and is worth at most $8.00. If the collection contains 25 quarte
Elenna [48]

Answer:

17

35

Step-by-step explanation:

9 0
1 year ago
Read 2 more answers
Peter's salary is twice Anne's salary and half of David's salary. Then the average salary of Anne and David is _ of Peter's sala
satela [25.4K]
<h3><u>Answer:</u></h3>

Average of salary of Anne and David is 1.25 of Peter's Salary

<h3><u>Explanation:</u></h3>

In the question, relations between salaries of Peter, Anne, and David is given. From the given relations, we need to make few equations and calculate the average of Anne and David in terms of Peter's Salary.

Let us assume Peter's Salary as P.

Then we can calculate Anne's salary A = \frac{P}{2}.

Also David's salary = D = 2 \times P

Average of Anne's and David's salary = \frac{A+D}{2}

Average of Anne's and David's salary  = \frac{\frac{P}{2} + 2 \times P}{2}

Average of Anne's and David's salary  = \frac{5 \times P}{4}

Average = 1.25 \times P

6 0
1 year ago
Other questions:
  • How is (s-t)(s/t) equivalent to (s^2/t) -s
    10·2 answers
  • What are the possible numbers of positive real, negative real, and complex zeros of f(x) = −7x4 − 12x3 + 9x2 − 17x + 3?
    15·1 answer
  • Use Part 1 of the Fundamental Theorem of Calculus to find the derivative of the function. g(x) = 7x u2 − 1 u2 + 1 du 6x Hint: 7x
    5·1 answer
  • Using the quadratic formula to solve 4x2 – 3x + 9 = 2x + 1, what are the values of x? StartRoot 1 plus-or-minus StartRoot 159 En
    6·2 answers
  • 70.18 divided by 0.9 round the answer to the nearest hundredth
    6·2 answers
  • Abdullah is a quality control expert at a factory that paints car parts. He knows that 20\ , percent of parts have an error in t
    15·1 answer
  • Park Street, Scott Street, and Oak Street form a triangle. If the angle formed by Oak Street and Park Street is 62° and the angl
    12·1 answer
  • Mr. Maddox asked four students to create a number line to help find the sum of the fractions.
    8·2 answers
  • Bargain Rental Car offers rental cars in an off-airport location near a major tourist destination in California. Management woul
    10·1 answer
  • Luna is buying food for a dinner party. She is going to buy 2 key lime pies that cost $8.99 each. Shrimp costs $8.50 a pound. Sh
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!