Answer:
Anna Conda
The total of all the loan payments made is
= $48,708.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Cost of the new Toyota Tundra pickup truck = $45,000
Loan to finance the purchase of the truck = $41,000
Period of loan = 5 years
Interest rate on the loan for financing the purchase = 3.5%
Future Value Factor at 3.5% for 5 years from a FV table = 1.188
Future Value of the loan = $41,000 * 1.188 = $48,708
The total interest on the loan = $7,708 ($48,708 - $41,000)
Answer:
Equity of the business= $17,076.
Explanation:
Equity as used in business is used to refer to the difference between the worth of a business (its assets) and what the business owes (debts and liabilities).
In other words, total equity refers to the value which is left in the company after the total liabilities must have been subtracted from the total assets.
The formula to calculate total equity is given below:
Equity = Assets - Liabilities
Therefore to calculate the equity above, we have:
Equity = $64,342 - $47,266
Equity = $17,076.
Answer:
Explanation:
The preparation of the Cash Flows from Operating Activities—Indirect Method is shown below:
Cash flow from Operating activities - Indirect method
Net income $78,000
Adjustment made:
Add : Depreciation expense $33,000
Add: Decrease in accounts receivable $10,000
Add: Decrease in inventory $13,000
Add: Increase in accounts payable $7,000
Less: Decrease in salaries payable -$4,000
Add: Increase in income tax payable $8,000
Less: Increase in prepaid rent -$3,000
Total of Adjustments $64,000
Net Cash flow from Operating activities $142,000
Answer:
Unit of account
Explanation:
Money serves three functions :
1. Unit of account : money serves the function of determining the value of a good or service. It is usually assumed that goods that are more highly priced are more valuable that goods that have lower prices
2. Medium of exchange : goods and services can be exchanged for money. For example, if I want to buy a gallon of gasoline and pay 4 seashells, money has served as a medium of exchange.
3. store of value: money can be saved, retrieved and exchanged sometimes in the future
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4