Coefficient of variation is calculated by dividing the standard deviation by the mean multiplied by 100. Given a data set with mean equal to 60 and variance equal to 9, we can calculate the coefficient of variation by finding the value of the standard deviation which is the square root of the variance. so standard deviation is equal to square root of 9 which is 3. Then, the coefficient of variation is equal to 3/60*100 which is equal to 5%.
We assume all employees are either full-time or part-time.
36 = 24 + 12
If the number of full-time employees is 24 or less, the number of part-time employees must be 12 or more. (Thinking, based on knowledge of sums.)
_____
You can write the inequality in two stages.
- First, write and solve an equation for the number of full-time employees in terms of the number of part-time employees.
- Then apply the given constraint on full-time employees. This gives an inequality you can solve for the number of part-time employees.
Let f and p represent the numbers of full-time and part-time employees, respectively.
... f + p = 36 . . . . . . given
... f = 36 - p . . . . . . . subtract p. This is our expression for f in terms of p.
... f ≤ 24 . . . . . . . . . given
... (36 -p) ≤ 24 . . . . substitute for f. Here's your inequality in p.
... 36 - 24 ≤ p . . . . add p-24
... p ≥ 12 . . . . . . . . the solution to the inequality
Answer:
600 tickets does it sells.
Step-by-step explanation:
Total Capacity of the theater is, 1800 people.
and sells
of its seats.
To find how many ticket it sell.
Tickets sold is equal to the one third of the capacity of the theater
therefore,
Tickets sold 

Hence, a theater holds 1,800 people and sells 1/3 of its seats then it sells the 600 tickets.
Hello!
To find the area of a circle you use the equation

r is radius which is half the diameter
r = 2.6 / 2
r = 1.3
Put in the values you know

Square the number

The answer is

or ≈5.31
Hope this helps!
Answer:
The answer is C
Step-by-step explanation: Hope this helps!