Answer:
$76,9
Step-by-step explanation:
Para calcular cuánto ganó Marcos ese día, tienes que multiplicar el salario por hora por el número de horas que trabajó y restarle el valor por los minutos que llegó tarde que es el resultado de multiplicar los minutos que llegó tarde por el valor a descontar por minuto:
salario: $18,50 por hora
número de horas trabajadas: 5
descuento por tardanza: $1,20 por minuto
número de minutos de tardanza: 13 minutos
salario del día=($18,50*5)-($1,20*13)
salario del día=$92,5-$15,6
salario del día=$76,9
De acuerdo con esto, el salario que Marcos ganó ese día es $76,9.
Answer:
Boat traveled 553.24 feet towards the lighthouse.
Step-by-step explanation:
In the figure attached AB is the light house of height 200 feet.
Angle of depression of the boat from the top of a lighthouse = angle of elevation of the lighthouse from the boat = 14°52'
so 1' =
degree
so angle of elevation at point C = 14 + 
So angle of elevation from C = (14 + 0.87) = 14.87°
Similarly, when boat arrives at point D angle of elevation = 45°10' = 45 +
= 45.17°
Now we have to calculate the distance CD, traveled by the boat.
In ΔABC
tan14.87 = 
0.2655 = 
BC = 
BC = 753.239 feet
Similarly in ΔABD
tan45.17 = 
1 = 
BD = 200 feet
So distance CD = BC - BD
CD = 753.239 - 200
= 553.24 feet
Therefore, Boat traveled 553.24 feet towards the lighthouse.
Answer:
4.025 meters
Step-by-step explanation:
Follow steps in precalculus textbook p. 520
At start ( t = 0 nanoseconds ) :
E ( t = 0 ) = 2.645 J
E ( t = 1 ) = 6.290 J
E ( t = 1 ) : E ( t = 0 ) = 6.290 : 2.645 = 2.37
Also:
E ( t = 2 ) : E ( t = 1 ) = 14.909 : 6.290 = 2.37
E ( t = 3 ) ; E ( t = 2 ) = 35.335 : 14.909 = 2.37
Therefore, the formula for calculating the energy of the system is:
E ( t ) = 2.645 * 2.37 ^ t
The answer is 4) exponential growth.