Answer:
Boris, Carina, and Theo each owe $3 million jointly and severally, so Alina may sue one, two, or all three for the $3 million balance.
Explanation:
Under a partnership firm, all the partners are held equal in terms of liability, and they are held liable independently and together for the same amount.
Accordingly, it do not matter whether the partner is active or not active in the business.
Therefore, in the given instance also, even though Theo was not an active partner he shall also be held liable for any damage to any third person because of concerned business.
Thus, correct option is:
Statement B
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
Answer:
Explanation:
The answer is C) selective perception because juan has only had a couple of experiences causing him to make up his mind
Answer:
$19,215.65
Explanation:
To the determine the amount to be invested, we have to find the present value of $22,000 at 7%
P= FV ( 1 + r) ^-n
FV = Future value = $22,000
P = Present value
R = interest rate = 7%
N = number of years = 2
$22,000(1.07)^-2 = $19,215.65
I hope my answer helps you
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402