Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
<span>
it consists of a rectangle, dimensions L = 4ft and W = 3ft = Ar = 4ft x 3ft = 12 ft^2
</span>then, you have one half of the area of the circle that has diameter R = 3ft - radius will be r = 1.5ft the area of that half will be:
Ac = r^2

/ 2
= (1.5 ft)^2 x 3.14 / 2
= 2.25 ft^2 x 3.4/2
= 7.065 ft^2/ 2
= 3.5325ft^2
A = Ar + Ac
A = 12ft^2 + 3.5325ft^2
A = 15.5325ft^2
<span>At the rate of $2 per square foot, the cost will be:
$ 15.5325*2 = 31.07 </span>
So the rounded weights would be 3, 5, 2, 6, and 11, as when you round, you look at the number to the right of the one you want to round to. If it's 5 or larger, you add one to the spot you're rounding to, and make the rest of the numbers after into zeroes. If it's below 5, just change the ones after the one you want to round to into zeroes and don't add one.
Then for the estimating of the weight, you would add them together. 3+5+2+6+11. That would equal 27, so the estimate weight is 27 grams.
First, calculate for the volume of the cube before each edges are cut.
V = e³
where e is the length of each sides. Substituting the known value,
V = (4/5 cm)³ = 0.512 cm³
Then, calculate for the volume of each of the small cubes cut out from the corners.
V = (1/5 cm)³ = 0.008 cm³
Since there are 8 of these small cube, we multiply the volume by 8.
8V = 8(0.008 cm³) = 0.064 cm³
Then, subtracting the volumes will give us an answer of <em>0.448 cm³</em>