answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
1 year ago
12

sarah has a solid wooden cube with a length of 4/5 centimeter. from eaxh of its 8 corners, she cuts out a smaller cube with a le

ngth of 1/5 centimeter. what is the volume of the block after cutting out the smaller cubes?
Mathematics
2 answers:
faltersainse [42]1 year ago
5 0
First, calculate for the volume of the cube before each edges are cut.
                                    V = e³
where e is the length of each sides. Substituting the known value,
                                   V = (4/5 cm)³ = 0.512 cm³

Then, calculate for the volume of each of the small cubes cut out from the corners.
                                   V = (1/5 cm)³ = 0.008 cm³
Since there are 8 of these small cube, we multiply the volume by 8.
                                       8V = 8(0.008 cm³) = 0.064 cm³

Then, subtracting the volumes will give us an answer of <em>0.448 cm³</em>
Travka [436]1 year ago
5 0

Answer:

I am helping out the person who asked what 0.448 is as a fraction and it is 56/125 cm^3



You might be interested in
Consider the two triangles. Triangles W U V and X Z Y are shown. Angles V U W and Y X Z are congruent. Angles U W V and X Z Y ar
kenny6666 [7]

Answer:

B. Show that the ratios StartFraction U V Over X Y EndFraction and StartFraction W V Over Z Y EndFraction are equivalent, and ∠V ≅ ∠Y.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The partial factorization of x2 – 3x – 10 is modeled with algebra tiles. Which unit tiles are needed to complete the factorizati
kkurt [141]

Answer:

(x - 5)(x + 2)

Step-by-step explanation:

x² - 3x - 10 =

= x² + 2x - 5x - 10

= x(x + 2) - 5(x + 2)

= (x - 5)(x + 2)

6 0
2 years ago
Zoe and Hannah share tips in the ratio 3:7. Last week, Zoe received £24. How much did Hannah receive last week?
Goshia [24]

Answer:

hannah gets £56

Step-by-step explanation:

z   : h

3   : 7

24 : ?

24/3 = 8

8 x 7 = 56

£56

hope this helps

brainliest plz?

x

8 0
1 year ago
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
A downhill skier was able to move 560 meters in 25 seconds. What is the skier’s average speed? (Round your answer to the nearest
salantis [7]
Average speed is the total distance traveled by an object at a certain period of time. To calculate for the average speed we divide the total distance covered by the total time. We do as follows:

Average speed = 560 meters / 25 seconds = 22.4 m/s
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The equation of a circle is x2 + y2 + Cx + Dy + E = 0. If the radius of the circle is decreased without changing the coordinates
    6·2 answers
  • In training for a triathlon, Yuna swam 1.9 miles in the open ocean, which took her 2 hours. For the first part of her swim, she
    15·2 answers
  • If LM = 22 and MN = 15, find LN
    12·2 answers
  • You purchase a new motor scooter for $3,350. You put a 10% down payment and $108.08 per month on a 36 month purchase plan. Use t
    14·1 answer
  • A school choir has 36 members. This year, there are three times as many returning members as new members. How many new members a
    9·2 answers
  • A small batch of trail mix contains 2 cups of raisins, 2 cups of peanuts, 1 cup of sunflower seeds, and 1 cup of chocolate coate
    10·1 answer
  • Bonita has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2600 units, Bonita used 5050 hours of labor at
    7·1 answer
  • A rectangular restaurant kitchen has a perimeter of 54 meters. Its area is 162 square meters. What are the dimensions of the kit
    12·1 answer
  • Jocelyn owns a food truck that sells tacos and burritos. She only has enough supplies to make 150 tacos or burritos. She sells e
    11·1 answer
  • Janie charges $8 an hour to babysit with an additional flat fee of $15 for each babysitting job. She wants to purchase a new gam
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!