GIVEN
the dimensions ofrectangular prism are
length = 54 in
breadth = 32.25in
height = 24.5 in
formula
volume of the rectangular prism = length×breadth×height
= 54 ×32.25×24.5
= 42997.5 in³
first statement is false because the volume of the rectangular prism in two significant digit.
Second statement is false because the volume of the rectangular prism in two significant digit.
FORMULA
surface area of a rectangular prism = 2(wl+hl+hw)
by putting the value of the length , breadth & height
we get
= 2 (54×32.25 + 32.25×24.5 + 24.5×54)
= 7709.25 in²
= 7709.3 in²(approx)
Third statement is true the surface area of the container is rounded to ones place.
Hence proved
If Eric wanted to walk 24,000 steps in 4 days, he would have to walk 6,000 steps each day (24/4=6). The correct answer would be the bottom answer as saying he has already walked 2 days it would be (y=-6,000(2)+24,000) this would simply out to (y=-12,000+24,000) and then (y=12,000).
Answer:
Cross price elasticity using midpoint method = 0.56
Step-by-step explanation:
Using the mid-point method
Cross-price Elasticity of Demand = <u>% change in Quantity demanded of UPS</u>
% change of price of FedEx
%change in Quantity demanded of UPS
using Mid-point method = <u> Q2-Q1 </u> × 100
(Q1+Q2)÷ 2
= <u>1.3-1.2 </u> × 100
(1.2+1.3)÷2
= <u>0.1 </u> × 100
1.25
= 8%
% change in price of FedEx
using midpoint method =<u> P2-P1 </u>× 100
(P1+P2)÷ 2
=<u> 75-65 </u>× 100
(65+75)÷2
=<u> 10 </u> × 100
70
= 14.28%
Cross-price Elasticity of Demand = 8% ÷ 14.28%
using midpoint method = 0.56
(i) speed = distance / time
so time = distance / speed
here we have
time t = 1080/x hours
(ii) return flight time = 1080 / (x + 30) hours
(a) 1080/x - 1080/(x + 30) = 1/2
Multiplying through by the LCD 2x(x + 30) we get:-
1080*2(x + 30) - 2x*1080 = x(x+30)
2160x + 64800 - 2160x = x^2 + 30x
x^2 + 30x - 64800 = 0
(b) factoring; -64800 = 270 * -240 ans 270-240 = 30 so we have
(x + 270)(x - 240) = 0 so x = 240 ( we ignore the negative -270)
So the speed for outward journey is 240 km/hr
(c) time ffor outward flight = 1080 / 240 = 4 1/2 hours
(d) average speed for whole flight = distance / time
Time for outward journey = 4.5 hours and time for return journey = d / v
= 1080 / (240+30) = 4 hours
Therefore the average speed for whole journey = 2160 / 8.5 = 254.1 km/hr