Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951
Answer:
$4,800
Explanation:
The computation of additional annual cash inflow is shown below:-
Saving in Annual Maintenance Cost by new machine = $15,000 - $6,000
= $9,000
Net savings on Maintenance = $9,000 × (1 - 0.4)
= $5,400
Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery
= ($60,000 ÷ 10) - ($45,000 - 10)
= $6,000 - $4,500
= $1500
Tax to be paid due to decrease in Depreciation = Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery × Tax rate
= $1,500 × 0.4
= $600
Net Annual cash Inflow due to new machinery = Net savings on Maintenance - Tax to be paid due to decrease in Depreciation
= $5,400 - $600
= $4,800
So, for computing the additional annual cash inflow we simply applied the above formula.
Answer:
False
Explanation:
The company either provides a service to its clients and sell its goods to the customers so that it can accomplish their targets and can achieve a maximum share in the market
In the given situation, it is mentioned that the company either performed a service, sells inventory i.e purchase from others but this is a wrong statement as it provides a service and sells its goods but not perform a service
Hence, the given statement is false