The answer is B
Because if you use your calculation right you would end up with 16,463
<span> the probability that she rolls an odd number AND and pulls a red chip
so it is = Prob(odd no) * Prob(red chip)
Prob(odd no) for a fair die = 1/2
Prob(red chip) = red chip / total chip = 2/(2+1) = 2/3
so the ans is 1/2 * 2/3 = 1/3
</span>
Answer:
0.0111 grams with the one repeating
Step-by-step explanation:
Answer:
720,051,900
Step-by-step explanation:
it rounds up to 720,051,900 because 5 tells you to round up
Let the distance of the first part of the race be x, and that of the second part, 15 - x, then
x/8 + (15 - x)/20 = 1.125
5x + 2(15 - x) = 40 x 1.125
5x + 30 - 2x = 45
3x = 45 - 30 = 15
x = 15/3 = 5
Therefore, the distance of the first part of the race is 5 miles and the time is 5/8 = 0.625 hours or 37.5 minutes
The distance of the second part of the race is 15 - 5 = 10 miles and the time is 1.125 - 0.625 = 0.5 hours or 30 minutes.