Answer:
The Money supply will decrease by $4,500
Explanation:
What will be the maximum impact on money supply today as a result of your action is that the Money supply will decrease by $4,500.
Since we assumed that you have $10,000 in your account in which you withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for future use, therefore based this scenario or actions carried by you it means that your bank have fewer or lesser funds available to make loans which means the decrease will tend to affect the money supply.
Hence, you can easily calculate the effect by using the simple money multiplier.
d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
Answer:
age
Explanation:
Based on this information it can be said that in this scenario the segmentation plan used by Vans relies heavily on age segmentation. This is when the company focuses on certain age groups to target within the population. Which in this scenario the Vans company is targeting strictly individuals between the ages 24 and 39 which are referred to as Generation Y.
Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000
Answer:
The probability that neither of both stocks increase is 0,14
Explanation:
The Complement Rule states that the sum of the probabilities of an event and its complement must equal 1.
The data we have is the probability that Stock A or B increase, we are looking for the probability that neither occur, so we have to use the complement of each one.
Complement of Stock A =1-0.54=0.46
Complement of Stock B =1-0.68=0.32
If we want to know the probability of both events happening we have to multiply both complements.
Probability that neither of these two events will occur= 0.46 x0.32= 0,1472