Since we are not given any information about the proportion, we will assume the sample proportion to be 0.50
so,
p = 0.50
The Error is 10% percentage point. This means that on either side of the population proportion the error is 5% so E = 0.05
z = 1.645 (Z value for 90% confidence interval)
The margin of error for population proportion is calculated as:
This means 271 students should be included in the sample
Sally = 1/3
Jerry = 5/6
David = 1/2
Mona = 1 - 7/8 = 1/8
So, the biggest fraction among them is 5/6.
Jerry has completed the most work time.
m<TSU=85°
please see the attached picture for full solution
hope it helps..
Good luck on your assignment...
Volume of cylinder A = π(12^2/4) x (40/2) = 2,262 cubic feet which will be hauled by locomotive BR73.
Volume of cylinder B = π(8^2/4) x 24 = 1,206 cubic feet which will be hauled by locomotive CG35.
Volume of cylinder C = π(16^2/4) x 16 = 3,217 cubic feet which will be hauled by locomotive YH61.
Volume of cylinder D = π(6^2/4) x 12 = 339 cubic feet which will be hauled by locomotive A450.