Answer:
$4,800
Explanation:
The computation of additional annual cash inflow is shown below:-
Saving in Annual Maintenance Cost by new machine = $15,000 - $6,000
= $9,000
Net savings on Maintenance = $9,000 × (1 - 0.4)
= $5,400
Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery
= ($60,000 ÷ 10) - ($45,000 - 10)
= $6,000 - $4,500
= $1500
Tax to be paid due to decrease in Depreciation = Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery × Tax rate
= $1,500 × 0.4
= $600
Net Annual cash Inflow due to new machinery = Net savings on Maintenance - Tax to be paid due to decrease in Depreciation
= $5,400 - $600
= $4,800
So, for computing the additional annual cash inflow we simply applied the above formula.
Answer:
The correct answer is a) economies of scale
Explanation:
Economies of scale are when a company increases the production or associate with other company, to obtain a better price to reduce the cost of production. This happens because costs are spread over a larger number of goods.
Example:
Company A, require apples to produce his final product. And the provider has a price for each apple, however, if you buy more than 100, he gives you a discount of 5%. Company A can´t afraid this, because it just needs 50 apples per production.
The solution for the company is trying to expand the market, become efficient, to duplicate his production and obtain the discount. Or associate with Company B that needs 50 apples too, to obtain the discount and reduce his cost. (1 big purchase is better than 2 small purchases)
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
D. anemia
Anemia is a condition in which you lack enough healthy red blood cells to carry adequate oxygen to your body's tissues.
Answer:
Year Amount ($) (Disclosure amount for long term debt)
2021 0
2022 2,500,000
2023 4,500,000
2024 8,500,000
2025 2,500,000
Explanation:
The question is to show the required note disclosure of Redmon Company's Long term Debt at December 31, 2020
In order to do this, the note disclosure will take into cognisance the
Year Amount ($) (Disclosure amount for long term debt)
2021 0
2022 2,500,000
2023 4,500,000
2024 8,500,000
2025 2,500,000
Workings:
Disclosure for 2023 = Annual sinking fund payment + the notes payable maturity = (2,000,000 + 2,500,000)
Disclosure for 2024 = Annual sinking fund payment + the notes payable maturity = (6,000,000 + 2,500,000)