Answer:
city mileage standard deviation for this SUV model is 2.34 mpg
Explanation:
given data
mean = 15.2 mpg
company indicated SUV more than 17 mpg = 22 %
to find out
city mileage standard deviation
solution
we know here that
P(Z > 0.77) is = 0.22
so here z is
z = 0.77
and
we use here z-score formula that is
mean x = z ×
+
................1
so
= ( x -
) ÷ z ................2
put here value and we get
=
= 2.34
so city mileage standard deviation for this SUV model is 2.34 mpg
Answer:
The answer is: 2.514% in percentage term or $56,560 million in absolute term.
Explanation:
The entire population income of Dnalgne in the beggining of 1997 = Total population of Dnalgne in the beginning of 1997 x average annual income of a person in Dnalgne in the beginning of 1997 = 90 million x 25,000 = $2,250,000 million
The poplulation of Dnalgne at the end of 1997 = 90 million + 0.1 million = 90.1 million; The average annual income of a person in Dnalgne at the end of 1997 = 25,000 +600 = $25,600
The entire population income of Dnalgne in the end of 1997 = Total population of Dnalgne at the end of 1997 x average annual income of a person in Dnalgne at the end of 1997 = 90.1 million x 31,000 = $2,306,560 million
Thus. the rise in absolute number is $2,306,560 million - $2,250,000 million = $56,560 million or 56,560/2,250,000 = 2.514% in percentage term.
Answer:
May list assets and liabilities from least liquid to most liquid.
Explanation:
According to International Financial Reporting Standards IFRS the companies may list their available assets and liabilities in descending order of most liquid to least liquid. It enables the users financial statements to easily assess the time assets will take to be converted into cash. Therefore cash is considered as most liquid and is first item to be presented on the Balance sheet of the company under current assets account.
Answer:
C) supplier selection
Explanation:
The five stages of the business buying decision process are:
- Awareness and recognition: someone at the company identifies the need for a purchase.
- Specification and research: a detailed specification about what product is needed, quantity and technical requirements is elaborated. Using this information you start to search for potential vendors or suppliers that can offer the product.
- Request for proposals: vendors are contacted and you request them to send you their proposals regarding the products that you are looking for.
- Evaluation of proposals: the buying team must evaluate the proposals received form the potential vendors and select the most appropriate one.
- Order and review process: Price ans selling terms are negotiated, he order is placed and finally the products received are controlled to check that they meet the specifications.