Answer:
ΔLK ΔJKL
Step-by-step explanation:
I'm not positive cause im still learning this
F(t)=5t+10, 5 dollars for each our plus 10 dollar initial fee
Answer:
a) Total cost = 49 + 38.75m
b) Total cost = 149 + 38.75m
c) The graphs of the lines are parallel and both has slope of - 2.5
d)Difference in total cost = $132.5
Step-by-step explanation:
Total cost , TC = Initial membership fee + monthly charges
a) TC = 49 + 38.75m
b)TC = 149 + 38.75m
d) 149 + 38.75(6months) = 381.5
49 + 38.75(12months) = 514
Difference in total cost = 514 -381.5 = $132.5

Answer:
12.0 tablet computers/month
Step-by-step explanation:
The average price of the tablet 25 months from now will be:

Next, we determine the rate at which the quantity demanded changes with respect to time.
Using Chain Rule (and a calculator)

![\dfrac{dx}{dp}= \dfrac{d}{dp}\left[{ \dfrac { 100 } { 9 } \sqrt { 810,000 - p ^ { 2 } } }\right] =-\dfrac{100}{9}p(810,000-p^2)^{-1/2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdfrac%7Bdx%7D%7Bdp%7D%3D%20%5Cdfrac%7Bd%7D%7Bdp%7D%5Cleft%5B%7B%20%5Cdfrac%20%7B%20100%20%7D%20%7B%209%20%7D%20%5Csqrt%20%7B%20810%2C000%20-%20p%20%5E%20%7B%202%20%7D%20%7D%20%7D%5Cright%5D%20%3D-%5Cdfrac%7B100%7D%7B9%7Dp%28810%2C000-p%5E2%29%5E%7B-1%2F2%7D)
![\dfrac{dp}{dt}=\dfrac{d}{dt}\left[\dfrac { 400 } { 1 + \dfrac { 1 } { 8 } \sqrt { t } } + 200 \right]=-25\left[1 + \dfrac { 1 } { 8 } \sqrt { t } \right]^{-2}t^{-1/2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdfrac%7Bdp%7D%7Bdt%7D%3D%5Cdfrac%7Bd%7D%7Bdt%7D%5Cleft%5B%5Cdfrac%20%7B%20400%20%7D%20%7B%201%20%2B%20%5Cdfrac%20%7B%201%20%7D%20%7B%208%20%7D%20%5Csqrt%20%7B%20t%20%7D%20%7D%20%2B%20200%20%5Cright%5D%3D-25%5Cleft%5B1%20%2B%20%5Cdfrac%20%7B%201%20%7D%20%7B%208%20%7D%20%5Csqrt%20%7B%20t%20%7D%20%5Cright%5D%5E%7B-2%7Dt%5E%7B-1%2F2%7D)
Therefore:
![\dfrac{dx}{dt}= \left[-\dfrac{100}{9}p(810,000-p^2)^{-1/2}\right]\left[-25\left[1 + \dfrac { 1 } { 8 } \sqrt { t } \right]^{-2}t^{-1/2}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdfrac%7Bdx%7D%7Bdt%7D%3D%20%5Cleft%5B-%5Cdfrac%7B100%7D%7B9%7Dp%28810%2C000-p%5E2%29%5E%7B-1%2F2%7D%5Cright%5D%5Cleft%5B-25%5Cleft%5B1%20%2B%20%5Cdfrac%20%7B%201%20%7D%20%7B%208%20%7D%20%5Csqrt%20%7B%20t%20%7D%20%5Cright%5D%5E%7B-2%7Dt%5E%7B-1%2F2%7D%5Cright%5D)
Recall that at t=25, 
Therefore:
![\dfrac{dx}{dt}(25)= \left[-\dfrac{100}{9}\times 446.15(810,000-446.15^2)^{-1/2}\right]\left[-25\left[1 + \dfrac { 1 } { 8 } \sqrt {25} \right]^{-2}25^{-1/2}\right]\\=12.009](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdfrac%7Bdx%7D%7Bdt%7D%2825%29%3D%20%5Cleft%5B-%5Cdfrac%7B100%7D%7B9%7D%5Ctimes%20446.15%28810%2C000-446.15%5E2%29%5E%7B-1%2F2%7D%5Cright%5D%5Cleft%5B-25%5Cleft%5B1%20%2B%20%5Cdfrac%20%7B%201%20%7D%20%7B%208%20%7D%20%5Csqrt%20%7B25%7D%20%5Cright%5D%5E%7B-2%7D25%5E%7B-1%2F2%7D%5Cright%5D%5C%5C%3D12.009)
The quantity demanded per month of the tablet computers will be changing at a rate of 12 tablet computers/month correct to 1 decimal place.
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.