Answer:
the maximum that paid to acquire bakery is $336,672.
Explanation:
The computation is shown below;
= (Value of local bakery + Present value of cost savings) × (1 - discount) × ( 1 + premium) × willing stake of bakery
= ($750,000 + $50,000) × (1 - 0.20) × (1 + 0.05) × 0.501
= $336,672
Therefore, the maximum that paid to acquire bakery is $336,672.
We simply applied the above formula
Amanda's consumer surplus is $10, since the ruby was worth $10 more than she paid for it. Tony was willing to sell the ruby for a minimum of $140, and received $330, making his producer surplus $190.
Answer: Amanda: consumer surplus of $10. Tony: producer surplus of $190
Answer:
By mentioning to be "a magical world where your dreams come true", Disney seeks to position its brand by appealing to the illusion of its youngest consumers, who believe and enjoy that magical world as they consider it to be real. In turn, it also targets a more adult audience, the parents of those children and even young adults who remember their childhood, and seek through Disney to return to that magical world far from the problems of daily life. Thus, through empathy and the generation of nostalgia, Disney captures a market that is receptive to its products due to the sentimentality they imply.
Answer: Identifying the consumer needs, advertising and promotion, pricing.
Explanation:
According to the given question, the knowledge about the different types of challenges regarding the specific operations and the functions that helps in marketing the new design of the products and it also helps in judge the pricing, advertisement and the promotion of the new products in the market.
In the marketing, the main function is to identifying the actual requirement of the customer and also helps in influence the competitiveness in the market.
Therefore, The given answer is correct.
Answer:
$1.2 per mile
Explanation:
Computation of the variable cost per mile using the high-low method
Using this formula
Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)
Let plug in the
Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)
Variable cost per mile= 1,218/1,015
Variable cost per mile=$1.2 per mile
Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.