Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Manufacturing cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $80,000 + $100,000 + $30,000 + $60,000
= $270,000
Purchase from outside:
= Fixed overhead + Purchase price
= $60,000 + (50,000 × $10)
= $60,000 + $500,000
= $560,000
Effect on income = Purchase from outside - Manufacturing cost
= $560,000 - $270,000
= $290,000
Therefore, the above calculations shows that income will decrease by $290,000.
Answer:
the organization is too large for one person to do everything.
Explanation:
It is likely that Brianna will mention the fact that job specialization is necessary when an organization reaches a certain size. When an organization is very big, it becomes impossible for a single person to complete all tasks. Therefore, more employees have to be hired, and in order to be able to cooperate, they will have to divide their tasks. As these tasks are repeated, they will become more specialized.
hope this helps! have a wonderful day!
my name is brianna btw :) hehe
Explanation:
This is an easy way for a manager to make an effective decision to carry out a capital budget project by analyzing a company's inflows and outflows from a period and determining what is the rate of resources and what are the aggregate risks for realization. investment that brings a positive return consistent with organizational objectives.
Answer:
Facilitative decision making decison style is the correct answer to the given question.
Explanation:
The facilitative style of action-making represents a collaborative effort between the members and the stakeholders, each giving feedback for mutual the decision taking.
- It is critical that stakeholders provide access to data necessary for decision taking with the help of Facilitative decision style the zach take the decision and solved the given problem .
- The main objective of Facilitative decision-making approach results in better strategies also the better team purchase-in and more efficient and effective team-building are enhanced .