A- Focus Groups. You gotta know how the customers feel
Because maybe they were problem with the business like they might need reapairs or a bad location to make porfit.Or he just want to get rid of it to make it someone else problem
Answer:
The Journal entry is as follows:
On July 1,
Cash A/c Dr. $439,200
Finance charge Expense A/c Dr. $10,800
To Financing arrangement A/c $450,000
(To record the amount of borrowings)
Workings:
Finance charge expense = ($600,000 × 1.8%)
= $10,800
So, cash account = $450,000 - $10,800
= $439,200
Answer: 10.67%
Explanation:
Mr Madoff is offering to grow the current value of $1,000 to a future value of $1,500 in 4 years.
This is a future value problem.
1,500 = 1,000 * ( 1 + interest) ^ 4 years
( 1 + interest) ^ 4 = 1,500/1,000
( 1 + interest) = 4√(1,500/1,000)
1 + interest = 1.1066819197
Interest = 1.1066819197 - 1
= 10.67%
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.