Answer:
a. Assuming you purchased the bond for $850, what rate of return would you earn if you held the bond for 30 years until it matured with a value $5,000?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
- future value = $5,000
- present value = $850
- n = 30
5,000 = 850 x (1 + r)³⁰
(1 + r)³⁰ = 5,000 / 850 = 5.882652
³⁰√(1 + r)³⁰ = ³⁰√5.882652
1 + r = 1.0608444
r = 0.0608444
r = 6.08%
b. Suppose under the terms of the bond you could redeem the bond in 2025. DMF agreed to pay an annual interest rate of 1.3 percent until that date. How much would the bond be worth at that time?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
future value = 850 x 1.013⁷ = $930.43
c. In 2025, instead of cashing in the bond for its then current value, you decide to hold the bond until it matures in 2048. What annual rate of return will you earn over the last 23 years?
5,000 = 930.43 x (1 + r)²³
(1 + r)²³ = 5,000 / 930.43 = 5.373859398
²³√(1 + r)²³ = ²³√5.373859398
1 + r = 1.075849638
r = 0.0758
r = 7.58%
Answer: b. The premium reflecting the risk that unanticipated events will occur over the term of the security.
Explanation:
The Maturity Risk Premium refers to an additional rate of return that is put on a long term instrument such as a bond to cater for unanticipated events during the time that the bond is to be held.
For example, there is a risk that inflation rates could rise sharply.
This is why the Maturity Risk Premium is important. To ensure that returns are stable even if such events occur.
Answer:
I'm not completely what the correct answer is
Answer:
$171,619.20
Explanation:
The computation of the budgeted accounts payable balance at the end of November is shown below:
= Budgeted cost of raw materials purchases in November × following month percentage
= $286,032 × 60%
= $171,619.20
As 40% is paid in the month of purchase whereas 60% is paid to the following month. So, we recognized 60%, not 40%
Answer:
D. $ 250,000
Explanation:
The total capital of Albert, Bert and Conell is:
$500000 + $300000 + $200000 = $1000000
given that Daniel will have 20% share in partnership.
So total capital of the partnership after admission of Daniel will be calculated as follows:
($1000000×100)/80 = $ 1250000
Daniel will invest:
$1250000 – $1000000 = $250,000