Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
So we have 10%+5%=15% of clients under the condition "permanent", and we can find the probability that a client in that group requested a haircut:
P(haircut | permanent)=10%/15%=2/3
2nd month: (2000 - 35) 1.01 = 1984.65
3rd month: (1984.65 - 35) 1.01 = 1969.15
Answer:
Well, I think the answers are:
For Sylvia's line:
is not
is not close enough to all the data's points
For Patrick:
is not
does not fit the data point's exactly
Step-by-step explanation:
Refer to the pictures below to help you.
I do not know if I am correct, but if I am please let me know!
Answer:
a) Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
b)
(1)
Replacing we got:
The p value for this case would be given by:
c) For this case we see that the p value is higher than the significance level of 0.05 so then we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can't conclude that the true proportion workers belonged to unions is significantly higher than 11.3%
Step-by-step explanation:
Information given
n=400 represent the random sample taken
X=52 represent the workers belonged to unions
estimated proportion of workers belonged to unions
is the value that we want to test
represent the significance level
Confidence=95% or 0.95
z would represent the statistic
represent the p value
Part a
We want to test if the true proportion of interest is higher than 0.113 so then the system of hypothesis are.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
Part b
The statistic is given by:
(1)
Replacing we got:
The p value for this case would be given by:
Part c
For this case we see that the p value is higher than the significance level of 0.05 so then we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can't conclude that the true proportion workers belonged to unions is significantly higher than 11.3%
Answer:
Step-by-step explanation:
fdsdfghjhgv njhgfghj nbhgvfgbh nhgvfbhg huygvbh huyvg hbv