Answer:

Step-by-step explanation:
Answer:
66.67%
Step-by-step explanation:
total matches = 9
matches won = 6
percentage = matches won*100/ total matches
percentage = 600/9
= 66.67%
Answer:
0.047
Step-by-step explanation:
Given that poisson distribution with mean m, for 0.5 square meter =1.5
Then the formula for finding the probability =
P[k] = (e^-m * m^k) k!
Hence we have
P[4] =[ (e^-1.5) * (1.5^4)] ÷ 4 * 3 * 2 * 1
= (0.2231301601 * 5.0625) ÷ 24
=( 1.12944375) ÷24
= 0.04706
≈ 0.047
Hence, the final answer is 0.047
61 minus 32= 29 so 29 days are not sunny.hope it helps.