Answer:
correct option is a. average total cost and average fixed cost.
Explanation:
given data
license fee = $1,000 per year
solution
we know that cost curves shift will be express as when the increase in the price of factor of production increase cost and shift cost curves upward
so cost curves shift by the average total cost and the average fixed cost
so here correct option is a. average total cost and average fixed cost.
I think that the answer is 24.69. i hope it helped :)
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Answer:
EOQ 400 units
inventory cost $1,200
holding $600
ordering $600
reorder point 369.9 pounds
Explanation:
EOQ
<u>Where:</u>
D = annual demand = 200 days x 75 pound per day = 15,000
S= setup cost = ordering cost = $ 16
H= Holding Cost = $ 3
EOQ 400
Inventory cost:
average inventory x holding cost
400/2 x $3 = $600 holding cost
order per year x order cost
15,000/400 x $16 = $600 order cost
<u>reorder point: demand x lead time + safety stock</u>
to get a confidence of 99% we need to look at the table for a Z value which is above 99% of the cases and then, move it to our ditribution.
In the talbe we got at a Z of 2.33 has a score of 0.99 which is the probability we want.
Now we calculate the safety stock

safety stock: 69.9
This is the safety stock
Now the company will reorder at:
daily use x lead time + safety stock:
75 x 4 + 69.9 =
300 + 69.9 = 369.9