Answer:
Option D
Explanation:
Given that she is a recent graduate, she still has school loans to pay off, and therefore, she would be cash strapped and unable to get loans from banks because she probably does not have a good credit score.
Therefore, the correct answer would be option D
Answer:
Price elasticity of demand = 10.21
Explanation:
Given:
Old income (P0) = $31,900
New income (P1) = $33,500
Old Quantity (Q0) = 3 times
New Quantity (Q1) = 5 times
Computation of Price elasticity of demand :
Midpoint method:
Price elasticity of demand =

Price elasticity of demand = 10.21
Answer:
The answer is: $6,900
Explanation:
To determine how much the insurance company should charge, we must first calculate the amount of money they expect to pay:
- total loss $200,000 x 0.002 = $400
- 50% loss $100,000 x 0.01 = $1,000
- 25% loss $50,000 x 0.1 = $5,000
Total $6,400
If the insurance company expects to pay $6,400 per year, they will have to charge $6,900 ($6,400 + $500) to cover their expenses and earn a $500 profit.
Answer:
china
Explanation:
if your traveling to china on business do not discuss business during meals .
Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation: