Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Answer:
A. Arginine
Explanation:
The urea cycle is the cycle of the biochemical reactions which produces urea from ammonia.
Steps of the urea cycle:
- Carbamoyl phosphate, in presence of ornithine transcarbamoylase is converted to citrulline by the denotation of carbamoyl phosphate groupto ornithine and a phosphate group is released.
- Amino group of the aspartate and carbonyl group of the citrulline are condensed to form argininosuccinate in the presence of enzyme, argininosuccinate synthetase. This condensation reaction is ATP dependent.
- <u>Argininosuccinate then undergoes cleavage by the argininosuccinase to form intermediate, arginine and fumarate.</u>
- <u>Arginine is then cleaved by the arginase to form urea as well as ornithine.</u> Ornithine is transported back to mitochondria to begin urea cycle again.
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
Answer:
<span>23.6
g carbon dioxide comes from 8.6 g of CH4 or 10.7 g carbon dioxide comes from
15.6 g O that means the 15.6 g of oxygen is still the limiting reactant because
it gets used up and only makes 10.7 g of CO2. </span>
Explanation:
1) Balanced chemical equation:
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
2) mole ratios:
1 mol CH₄ : 2mol O₂ : 1 mol CO₂ : 2 mol H₂O
3) molar masses
CH₄: 16.04 g/mol
O₂: 32.0 g/mol
CO₂: 44.01 g/mol
4) Convert the reactant masses to number of moles, using the formula
number of moles = mass in grams / molar mass
CH₄: 8.6g / 16.04 g/mol = 0.5362 moles
<span />
O₂: 15.6 g / 32.0 g/mol = 0.4875 moles
5) If the whole 0.5632 moles of CH₄ reacted that yields to the same number of moles of CO₂ and that is a mass of:
mass of CO₂ = number of moles x molar mass = 23.60 g of CO₂
Which is what the first part of the answer says.
6) If the whole 0.4875 moles of O₂ reacted that would yield 0.4875 / 2 = 0.24375 moles of CO₂, and that is a mass of:
mass of CO₂ = 0.4875 grams x 44.01 g/mol = 10.7 grams of CO₂.
Which is what the second part of the answer says.
7) From the mole ratio you know infere that 0.5362 moles of CH₄ needs more twice number of moles of O₂, that is 1.0724 moles of O₂, and since there are only 0.4875 moles of O₂, this is the limiting reactant.
Which is what the chosen answer says.
8) From the mole ratios 0.4875 moles of O₂ produce 0.4875 / 2 moles of CO₂, and that is:
0.4875 / 2 mols x 44.01 g/mol = 10.7 g of CO₂, which is the last part of the answer.
The number of Ml of a 0.40 %w/v solution of ,nalorphine that must be injected to obtain a dose of 1.5 mg is calculated as below
since M/v% is mass of solute in grams per 100 ml
convert Mg to g
1 g = 1000 mg what about 1.5 mg =? grams
= 1.5 /1000 = 0.0015 grams
volume is therefore = 100 ( mass/ M/v%)
= 100 x( 0.0015/ 0.4) = 0.375 ML