Let's denote students in D = in the drama club , S<span> = in a sports team </span>
<span>P(D) = 85/330 </span>
<span>P(S) = 200/330 </span>
<span>
P(D and S) = 60/300 </span>
<span>
P(D or S) = P(D) + P(S) - P(D and S) </span><span>= 85/330 + 200/330 - 60/330 = 15/22 </span>
<span>
P(neither D nor S) = 1- 15/22 </span><span>= 7/22</span>
Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
I think the answer is 1,600 totals students taking metaphysics
Answer:
A. 4.26 in^2
Step-by-step explanation:
Step 1: Find the area of the sector DBC. Here we have to use the formula.
Area of a sector = Central Angle/360 *π
The area of the sector DBC = (54/360)*3.14*
= 30.16
Step 2: Area of segment CFD = Area of the sector DBC - Area of the ΔCBD
= 30.17 - 25.9
Area of segment CFD = 4.27in^2