I think the answer is 4 all of the above.
Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000
Answer:
$526 was the spending variance in November
Explanation:
The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024
Spending variance=$12,550-$12.024
=$526
The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded
Answer:
Price rises and demand is elastic
Explanation:
Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price of the good.
If the absolute value of price elasticity is greater than one, it means demand is elastic. Elastic demand means that quantity demanded is sensitive to price changes.
Demand is inelastic if a small change in price has little or no effect on quantity demanded.
Demand is unit elastic if a small change in price has an equal and proportionate effect on quantity demanded.
If Price falls and demand is elastic, total revenue would increase because Quanitity demanded would rise.
If Price falls and demand is unit elastic, there would be a proportionate change in quantity demanded and total revenue would remain unchanged.
If Price rises and demand is elastic, total revenue would fall because Quanitity demanded would fall.
If Price rises and demand is inelastic, total revenue would rise because there would be no change in quantity demanded
Answer:
$5.73(Approx).
Explanation:
Given:
= 0.32
Growth rate = 25% = 0.25
Number of year = 4
Growth rate after 4 year = 3% = 0.03
Required rate of return = 15% = 0.15
Computation of divined in 4 year:

Price of stock after year 4 = [Divined in 4 year × (1 + new growth)] /[Required rate of return - Growth rate after 4 year ]
Price of stock after year 4 = [0.78125 × (1+0.03)] / [0.15 - 0.03]
Price of stock after year 4 = [0.8046875] / [0.12]
Price of stock after year 4 = $6.70572917
Present value = Future value / 
Present value = $6.70572917 / 
Present value = $6.70572917 / 
$5.73(Approx).