Answer:
Blue 7/17 = Nearly 0.41
Red 6/17= Nearly 0.35
4/17= Nearly 0.23
Step-by-step explanation:
The Probability is 13/17 if im wrong then sorry i havent done this in a while
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
From the given statements:
The probability that it rains on Saturday is 25%.
P(Sunday)=25%=0.25
Given that it rains on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 50%.
P(Sunday|Saturday)=50%=0.5
Given that it does not rain on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 25%.
P(Sunday|No Rain on Saturday)=25%=0.25
We are to determine the probability that it rained on Saturday given that it rained on Sunday, P(Saturday|Sunday).
P(No rain on Saturday)=1-P(Saturday)=1-0.25=0.75
Using Bayes Theorem for conditional probability:
P(Saturday|Sunday)=
=
=0.4
There is a 40% probability that it rained on Saturday given that it rains on Sunday.
The answers are the following:
<span><span><span>P(A)=0.75</span><span>
</span></span><span><span>P(B|A)=0.9
</span></span><span><span>P(B|<span>A′</span>)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩B)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩<span>B′</span>)=0.6
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩B)=0.7
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩<span>B′</span>)=0.3</span></span></span>
<span>(7y2 + 6xy) – (–2xy + 3)
7y^2 + 6xy +2xy +3
7y^2 +8xy +3
8xy + 7y^2 +3</span>