Answer:
<u>The measure of the arc CD = 64°</u>
Step-by-step explanation:
It is required to find the measure of the arc CD in degrees.
So, as shown at the graph
BE and AD are are diameters of circle P
And ∠APE is a right angle ⇒ ∠APE = 90°
So, BE⊥AD
And so, ∠BPE = 90° ⇒(1)
But it is given: ∠BPE = (33k-9)° ⇒(2)
From (1) and (2)
∴ 33k - 9 = 90
∴ 33k = 90 + 9 = 99
∴ k = 99/33 = 3
The measure of the arc CD = ∠CPD = 20k + 4
By substitution with k
<u>∴ The measure of the arc CD = 20*3 + 4 = 60 + 4 = 64°</u>
<u>Given</u>:
Let x represents the radius of the cylinder.
Given that the height of the cylinder is twice the radius of its base.
The height of the cylinder is 2x.
We need to determine the volume of the cylinder.
<u>Volume of the cylinder:</u>
The volume of the cylinder can be determined using the formula,

Substituting r = x and h = 2x, we get;

Simplifying, we get;


Thus, the expression that represents the volume of the cylinder is 2πx³ cubic units.
Hence, Option b is the correct answer.
Answer:

Step-by-step explanation:
Assuming that a fair die is rolled.
- The sample space is 1, 2, 3, 4, 5, 6 and all the outcomes are equally likely.
Let X be the set of all possible outcomes. Let A be an outcome.
So, the probability that A occurs is:

As the set of all possible outcomes of the roll of a single die is:

Observe that

Here
because 8 is not in the set sample space. So, the outcome of occurring the number 8 is not possible from the all possible outcomes.
So, the probability must be zero.
In other words,


Therefore,

Answer:
a.
x + y = 60
x = y + 30
b.
substitution:
(y + 30) = y = 60
2y + 30 = 60
2y = 30
y = 15
15 minutes for freehand
c.
No, because if he spends 40 minutes on the treadmill, he would have spent 10 minutes for freehand exercises. His total time in the gym would be 50 minutes, not 60.
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.