Answer:
The answer for edg is 55
Step-by-step explanation:
Factor the left side:-
x (19 + r) = -37 + w
x = ( -37 + w) / (19 + r) Answer
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
The answer is D) The car travels 53 mph(Miles Per Hours).
212/4 = 53
318/6 = 53
424/8 = 53
530/10 = 53
One way to solve the system is to <u>substitute</u> a variable.
<u>Explanation:</u>
One approach to solve an equation is by substitution of one variable. Right now, a condition for one factor, at that point substitute that arrangement in the other condition, and explain. All value(s) of the variable(s) that fulfills a condition, disparity, arrangement of conditions, or arrangement of imbalances.
The technique for tackling "by substitution" works by settling one of the conditions (you pick which one) for one of the factors (you pick which one), and afterward stopping this go into the other condition, "subbing" for the picked variable and fathoming for the other. At that point you back-explain for the principal variable.