answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
1 year ago
9

A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $2.08.

Mathematics
2 answers:
Luda [366]1 year ago
5 0

Complete Question

A baker's dozen (13) of cookies is on sale  for $2.08. What is the cost of an individual  cookie?

Answer:

The cost of an individual cookie is $0.16

Step-by-step explanation:

Given

Specifically, it was stated that the baker's dozen is 13 pieces

Hence. A dozen cookies = 13 cookies

Price of a dozen cookies = $2.08

In other words, the price of 13 cookies is $2.08

To get the cost of an individual cookie, we have to divide the price of a dozen cookies by the number of cookies. This is calculated as follows:

Cost of Cookies = \frac{Price of Cookies}{Number of Cookies}

By Substituting the right values,

Cost of Cookies = \frac{Price of Cookies}{Number of Cookies}  

becomes

Cost of Cookies = \frac{2.08}{13}

Cost of Cookies = 0.16

Hence, the cost of an individual cookie is $0.16

poizon [28]1 year ago
4 0
So taking this as if there are 13 dozens of cookies. First we do 13 times 12 which would be 156 cookies in total. Then 156 cookies times 2.08 is 324.48
You might be interested in
Two pence coins are used to make a square. If one millioncoins were used, what would be the length of the sides of the square?
Slav-nsk [51]

Answer:

i dont know the answer

Step-by-step explanation:

just put a random answer and hope for the best

7 0
2 years ago
If you have 60 million barrels and you have 14% kerosene and 34% gasoline what is the total production of gasoline and kerosene
Drupady [299]
48% or 48/100 only in percents and fractions
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Vijay has an annual salary of 47,000, and his company pays him twice a month. What is the gross income in each paycheck that Vij
leonid [27]
Alright, so he has an <em>annual </em>salary of 47,000 dollars. Which means that he is paid 47,000 dollars in 12 months. You'll first have to calculate the pay Vijay receives <em>each month</em>, which is \frac{47,000}{12 months}, or about $3,916.67 (I'll round up to 3917 for simplicity). 

Now, he gets paid twice a month. So each paycheck is half of $3917. 3917 x (1/2) = $1958.50. 

So each paycheck should be $1958.50 (this is a rounded figure). 
6 0
1 year ago
A freight company has shipping orders for two products. The first product has a unit volume of 10 cu ft, and it weighs 50 lbs. T
Lady_Fox [76]

Answer:

116 units of the first product

380 units of the second product

Step-by-step explanation:

Product 1 has a unit volume of  10 cu ft

Product 2 has a unit volume of 3 cu ft

The truck has 2300 cu ft of space

Product 1 weighs 50 lbs

Product 2 weighs 40 lbs

The truck can carry 21000 lbs

Let X be the units of product 1

Let Y be the units of product 2

The given information can be expressed as:

10X+3Y=2300...(1)

50X+40Y=21000...(2)

Solving the system of equations:

10X+3Y=2300...(1)

10X=2300-3Y

X=(2300-3Y)/10

Substituting X in (2) we have:

50X+40Y=21000

50[(2300-3Y)/10]+40Y=21000

50[(2300/10)-(3Y/10)]+40Y=21000

50[230-(3Y/10)+40Y=21000

11500-(150Y/10)+40Y=21000

11500-15Y+40Y=21000

11500+25Y=21000

25Y=21000-11500

25Y=9500

Y=380

Substituting Y in (1) we have:

10X+3Y=2300...(1)

10X+3(380)=2300

10X+1140=2300

10X=2300-1140

10X=1160

X=116

So 116 units of the first product and 380 units of the second product can be transported in a single shipment with one truck.

8 0
2 years ago
Merei and Jona buy the $2000 Super PC special package desktop computer. What is the total amount they will pay? Question respons
omeli [17]

Answer:

$2000

Step-by-step explanation:

Given data

We are given that the price of the super PC is $2000

Since they are buying only one of the super PC they will have to pay

$2000

Hence option C is the correct answer

5 0
1 year ago
Other questions:
  • There are 3x−2 trees planted in each row of a rectangular parcel of land. If there are a total of 24x−16 trees planted in the pa
    7·1 answer
  • A flour canister is 25 cm tall and has a diameter of 20 cm. It is filled to 3 cm from top. what volume of flour does it contain?
    5·1 answer
  • The planet Mercury has a diameter of 4,878 km whereas the moon has a radius of 1736.5 km which object is larger and why?
    7·1 answer
  • gia got some books from the library yesterday. she got five books after returning three. Gia now has six books. how many library
    13·2 answers
  • 7 times z reduced by a third of the product
    10·2 answers
  • In 2012, Red Rose tea randomly began placing 1 of 12 English porcelain miniature figurines in a l00-bag box of the tea, selectin
    7·1 answer
  • Uma urna contém 10 bolas identificadas pelas letras A, B, ..., J. Uma bola é extraída ao acaso da urna e sua letra é observada.
    11·1 answer
  • A mercury thermometer records a temperature of 8 degrees Fahrenheit at 10:00am.If the Temperature drops by 3 degrees Fahrenheit
    7·1 answer
  • Find the focus of the parabola y = –1/4(x + 3)^2 + 2.
    15·1 answer
  • The Patel family went apple picking. The number of red apples they picked was 2 __ 2 9 times the number of green apples they pic
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!