answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
1 year ago
8

the population of Ketcham high school has been decreasing by 5 % per year.if it's population is currently 2600 which of the foll

owing is closest to its population two years from now?
Mathematics
1 answer:
kap26 [50]1 year ago
6 0
5% = .05
2600 x .05 = 130
130 x 2 = 260
2600 - 260 = 2340

The population will be 2340 people.
You might be interested in
Alma wrote a phone app. She has noticed that 3\%3%3, percent of the users who download her app upgrade it the same day. Let NNN
TiliK225 [7]

Answer:

Geometric

Step-by-step explanation:

A geometric setting does not have a set number of trials, and the variable in question is the number of trials it takes to get the first success.

The upgrades are independent, and the probability of the customer upgrading is the same each time.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is the maximum vertical distance between the line y = x + 56 and the parabola y = x2 for −7 ≤ x ≤ 8?
atroni [7]
-7 and 8 are the solutions to the given equation system.
Therefore, the maximum distance between the y values of the two equations must lie exactly between their points of intersection. That is on x value:
x = (-7 + 8)/2 = 0.5
The maximum distance is:
y = 0.5 + 56 = 56.5
y = 0.5² = 0.25
56.5 - 0.25 = 56.25 units
5 0
1 year ago
The equation r = 6t gives the number of albums released, r, by a record label over time in years, t. If you graph this relations
GalinKa [24]
R = 6t.....subbing in (8,48).....t = 8 and r = 48
48 = 6(8)
48 = 48 (correct)

r = 6t...subbing in (13,78)...t = 13 and r = 78
78 = 6(13)
78 = 78 (correct)

so u have 2 sets of points on this line and they are (8,48) and (13,78)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If PQ=RS, which of the following must be true?
maw [93]

<u>Answer:</u>

If PQ=RS then PQ and RS have the same length. Hence option D is correct

<u>Solution:</u>

Given that, pq = rs  

And, we have to find which of the given options are true.

<u><em>a) pq and rs form a straight angle </em></u>

We can’t decide the angle in between pq and rs just by the statement pq = rs.

So this statement is false.

<u><em>b) pq and rs form a zero angle. </em></u>

We can’t decide the angle in between pq and rs just by the statement pq = rs.

So this statement is false.

<u><em>c) pq and rs are same segment. </em></u>

If two things equal then there is no condition that both represents a single item.

So this statement is false.

<u><em>d) pq and rs have the same length </em></u>

As given that pq = rs, we can say that they will have the same length  

Hence, option d is true.

4 0
1 year ago
Payton leaves to go on an
ASHA 777 [7]
Sla sla sla sla sla sla sla
8 0
1 year ago
Other questions:
  • Solve the Quadratic Equation by factoring. 3r^2-16r-7=5
    5·1 answer
  • Adam's father drove his car at a speed of 65.2 miles per hour to go to a business conference. If his trip took 1.8 hours, how ma
    9·2 answers
  • The lines shown below are perpendicular. If the green line has a slope of -1/4, what is the slope of the red line
    5·1 answer
  • A container has 3 apple juice boxes, 4 grape juice boxes, and 5 orange juice boxes. Alex picks one juice box, drinks it and then
    5·1 answer
  • Identifying a Valid Sample Natasha wants to find out if the neighborhood supports lowering the speed limit on the street in fron
    7·2 answers
  • In Speed Study Number 1, we looked at two cars traveling the same distance at different speeds on city streets. Car "A" traveled
    12·1 answer
  • An image is 2 units to the left of the pre-image.
    8·2 answers
  • Tanya walked for 171717 minutes from her home to a friend that lives 1.51.51, point, 5 kilometers away. d(t)d(t)d, left parenthe
    15·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • The equation C = 5 9 F − 160 9 gives the relation between temperature readings in Celsius and Fahrenheit.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!