<span>Let
CP ------> cost price
SP ------> Selling price
we know that
SP= CP + 0.45CP
Mark up = 0.45CP
Ratio of Mark up to Selling price-------> 0.45CP/(CP + 0.45CP)
= 0.45/(1+0.45)-------> </span><span>0.45/1.45=0.3103
</span><span>0.3103 multiplied by 100 = 31.03%
</span>
the answer is
31.03%
Answer:
Step-by-step explanation:
Information provided
n=100 represent the random sample taken
X=21 represent the number of bags overfilled
estimated proportion of overfilled bags
is the value that we want to test
z would represent the statistic
Hypothesis
We need to conduct a hypothesis in order to test if the true proportion of overfilled bags is higher than 0.15.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic for this case is:
(1)
And replacing the info given we got:
Answer:
1. 2x - 5 + x = 20
Step-by-step explanation:
Let Aseem's car as x,
Stana's = 5 less than 2x
= 2x - 5
Aseem's + Stana's = 20
x + 2x - 5 = 20
2x - 5 + x = 20
Volume = 1/3 * area of the base * height
75 = 1/3 * 5^2 * h
h = 75 * 3 / 25 = 3*3 = 9 feet answer