Find r :
C=2πr
280=2(3.14)r
r=280/2(3.14)
r=44.6cm
find area :
A=πr²
A=3.14(44.6)²
A=6246 cm²
Answer : 4)6,246
Mean = 12000
Standard Deviation = 2000
We have to find how many standard deviations is 14,500 away from the mean.
This can be achieved by calculating the z-score
Z-score tells us how many standard deviations above or below is a sample value from the mean. A positive z value shows, sample value is above the mean.
z score can be calculated as = (Sample Value - Mean )/Standard Deviation)
So,
Z-score =
This means, 14,500 is 1.25 standard deviations above the mean value 12,000.
Answer:
The spinner has 6 equal-sized slices, so each slice has a 1/6 probability of showing up.
I guess that we want to find the expected value in one spin:
number 1: wins $1
number 2: wins $3
number 3: wins $5
number 4: wins $7
number 5: losses $8
number 6: loses $8
The expected value can be calculated as:
Ev = ∑xₙpₙ
where xₙ is the event and pₙ is the probability.
We know that the probability for all the events is 1/6, so we have:
Ev = ($1 + $3 + $5 + $7 - $8 - $8)*(1/6) = $0
So the expected value of this game is $0, wich implies that is a fair game.
Well if you add 14 and 21 you get 35. with 35 you can have 7 groups of 5 but if they have to be equal with the number of boys and girls in each group it would still be 7. two boys in each group with three girls in each group.
I'm pretty sure the answer will be 6/10
Hope this helps, best of luck, terribly sorry if I'm wrong if I am my apologies
~Animaljamissofab ♥