Given
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
The sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47.
Find out the cost of her drink
To proof
Let the cost of her drink be x.
As given in the question
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
Elysse paid for her sandwich and drink = 10 - 0.63
= $ 9.37
sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47
Than the equation becomes
x = 9.37 - (7.75 + 0.47)
x = 9.37 - 8.22
x = $ 1.15
The cost of the drink is $ 1.15.
Hence proved
Answer:
a) P(identified as containing explosives)=P(actually contains explosives and identified as containing explosives)+P(actually not contains explosives and identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95+(1-10/(4*106))*0.005 =0.005002363
hence probability that it actually contains explosives given identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95/0.005002363=0.000475
b)
let probability of correctly identifying a bag without explosives be a
hence a =0.99999763 ~ 99.999763%
c)
No as even if that becomes 1 ; proportion of true explosives will always be less than half of total explosives detected,
Answer:
1833 fans per hour
Step-by-step explanation:
Ingress is entering and Egress is exiting.
Since exiting time is 1/3rd less than entering time, we have 5500 people exiting, so ingessing would be 1/3rd that.
Thus,
Ingress Rate = 5500/3 = 1833.33
Rounding to whole number, we have 1833 fans per hour
Answer:
C i think not so sure bro gl tho
Step-by-step explanation:
Answer:
1/10 of the days in September had rainfall more than 2 cm
Step-by-step explanation:
Use the information given:
- 2/5 of the days in September had rain
- 1/4 of the days in September that had rain, had more then 2cm of rain
- 1/4 of 2/5 is 2/20=1/10