Answer:
m∠P′Q′R′ = m∠PQR
Step-by-step explanation:
Answer:
cosA = 7/8
Step-by-step explanation:
cos∅ = adjacent over hypotenuse
cosA = 14/16
cosA = 7/8
Answer:
0.84 square in
Step-by-step explanation:
Since the capacity of the cable is proportional to its cross-sectional area. If a cable that is 0.3 sq in can hold 2500 lb then per square inch it can hold
2500 / 0.3 = 8333.33 lb/in
To old 7000 lb it the cross-sectional area would need to be
7000 / 8333.33 = 0.84 square in
Answer:
yay! sabrina is making an open box
Answer:
The slope is m=2.145.
The y-intercept is b=-1.33.
Step-by-step explanation:
We have this data:
- The mean and standard deviation for x are 5.43 and 1.12, respectively.
- The mean and standard deviation for y are 10.32 and 2.69, respectively.
- The correlation is 0.893.
We have to calculate the slope and the y-intercept of the least-squares line.
With the given data, we can calculate the slope m as:

Then, the y-intercept is calculated as:
