Answer:
the annual interest rate is 7.583%
Step-by-step explanation:
We are given
Summer has an offer to buy an item with a sticker price of $13,200
so, we have
P=13200
paying $460 a month for 36 months
so, we can find total amount


Let's assume
annual interest is r
total time =36 months
so, total number of years =3
Since, it is compounded monthly
so, n=12
now, we can use formula

now, we can plug values

now, we can solve solve for r


So, the annual interest rate is 7.583%
(3x³ + 2x² - 5x) - (8x³ - 2x²<span>) =
</span>3x³ + 2x² - 5x - 8x³ + 2x² =
-5x³ + 4x² - 5x
Seven and five hundred thirty thousanths
Answer:
<em>Mrs. Adams will earn $3,120 of interest at the end of year 8.</em>
Step-by-step explanation:
<u>Simple Interest</u>
In simple interest, the money earns interest at a fixed rate, assuming no new money is coming in or out of the account.
We can calculate the interests earned by an investment of value A in a period of time t, at an interest rate r with the formula:

Mrs. Adams deposited an amount of A=$12,000 into an account that earns an annual simple interest rate of r=3.25%. We must find the interest earned in t=8 years. The interest rate is converted to decimal as:

The interest is then calculated:

Mrs. Adams will earn $3,120 of interest at the end of year 8.